DRESS CODE
Dlouhá staletí byl dodržován dress code. Vlivem kultury, náboženství a postupem času se některá pravidla měnila, či rozvolňovala. Každá země vnímala v průběhu věků společenské události a vhodné oblékání maličko jinak. Illea je moderní zemí plnou protikladů. A tak zatímco například tetování, či barevné vlasy nejsou považovány za něco nevhodného, čemu by se měla královská rodina, nebo její přátelé, či hosté vyhnout, existují módní přešlapy, přes které nejede vlak.
1. Denní oblečení
Velice široký pojem, který umožňuje vyjádřit osobnost nositele. Záleží na tom, zda jde o den strávený v paláci, nebo na venkovní a méně formální akci. U žen se očekávají šaty, nebo sukně s halenkou. U pánů dlouhé kalhoty, kvalitní obuv a odpovídající košile, případně sako. Jestliže vás čeká procházka po městě, je potřeba ukázat, že umíte zkombinovat eleganci s pohodlím. Denní dress code má tyto dvě podkategorie, které se mohou prolínat, ba dokonce pokud je pro danou událost, uveden jako dress code pouze "denní oblečení" je vysloveně na vás, vašem vkusu či náladě, ke které možnosti se přikloníte.
Denní Volnočasové (Neformální)
Obecně platí, že jej můžete obléknout, pokud vás čeká procházka, neformální setkání, nebo jdete za zábavou a ne za prací. Ženy mohou mít i nízkou obuv, kupříkladu baleríny, nebo mokasíny, jelikož se očekává, že při tomto dress codu budete více v pohybu. Muži nemusí mít sako, nejčastěji volí polo trika, nebo košile bez kravaty. Co se týče barev a vzorů, můžete se více odvázat. U dam často vídáme květinové vzory, nebo jemný geometrický potisk. Občas jsou pro ženy povoleny i kalhoty, avšak pouze v případě, že je tak výslovně uvedeno. Neměly by působit humpolácky, ani být příliš vypasované. Otevřená obuv je přípustná pouze pro dámy, pánové mohou zvolit tenisky, avšak měly by působit elegantním dojmem a ladit ke zbytku outfitu. Velmi zřídka jsou dovolené džíny, pouze však v případě, že máte jistotu, že vás opravdu čeká jenom posezení s přáteli, nebo chození po památkách. Pokud však navštěvujete kupříkladu kostel, pak jsou džíny samozřejmě nevhodné. Stále platí, že méně je více, tudíž pokud zvolíte výrazný vzor, vsaďte spíše na decentní barvy a naopak. Šaty mohou být kratší, ale ne více, než do půli stehen. Mohou mít hlubší výstřih než denní společenské.
Denní Společenské
Spíše jednobarevné oblečení z kvalitního materiálu. Délka šatů může být lehce nad kolena, nebo zhruba do půli lýtek. Žádné přehnané výstřihy ani extravagance v podobě mnoha šperků, nebo obřích mašlí,. Mohou být místy obtáhlé, ne však vypasované tak, aby odhalovaly naprosto vše. Vyhněte se divokému zdobení a barevným či třpytkatým výšivkám. Chcete působit elegantně, spíše minimalisticky. U dam se očekávají podpatky, u pánů elegantní obuv. Dámy mají upravené vlasy, ne však příliš vyčesané a přezdobené. Mohou být rozpuštěné. Od pánů se očekává košile, nebo svetr a sako. Další možností je vesta. Kravata není povinná. Tento styl vychází z života královské rodiny, kdy bylo potřeba vypadat upraveně, ne však příliš přezdobeně. Ideální styl pro volné dny, avšak pokud vás zavolají nenadálé události, jste slušně oblečeni i pro pracovní záležitosti. Ideální na kupříkladu na oběd, návštěvu divadla i pracovní schůzi. Také se jedná o styl, který bývá nošen například na charitativní akce.
2. Večírkové šaty
Jedná se o večerní šaty spíše jednoduššího střihu, jejichž délka může a nemusí být regulována podle dress codu akce. Pokud k nim volíte šperky, pak vězte, že v jednoduchosti je síla. V případě, že mají zdobný prvek, bývá to většinou asymetrický střih, výrazné rukávy, nebo metalické prvky. Pamatujte, že čím kratší sukně, tím decentnější má být výstřih. Podpatky jsou samozřejmostí, špička může být otevřená, či uzavřená, záleží na ročním období. Pánové volí oblek v tmavší barvě, než bývá u denních oděvů, nemusí být nutně černý. Mohou si vybrat výraznější barvu košile, kravaty, či motýlka. Ti odvážnější se nebojí výrazných vzorů ani na saku, ovšem nepřekombinovávat, ať nevypadáte jako klaun. Myslete prosím na to, že večírek je sice méně formální akce než ples, přesto však jste v paláci, tak je potřeba dodržovat nějakou úroveň a nevypadat jako vandráci nebo bordelmamá.
3. Plesové šaty
Většinou se jedná o dlouhé šaty, nebo délky do 3/4. Bývají zdobnější než večírkové a lze je doplnit výraznějšími šperky. Na první pohled by měl být patrný kvalitní materiál, nejčastěji hedvábí, satén, šifon, může být i krajka. Plesové šaty pro účastnice Selekce mají volnou, splývavou sukni. Jsou méně zdobené a totéž platí i pro doplňky. Princezny a královny mohou na ples obléknout šaty s širokou sukní a delší vlečkou. Dámy mají vyčesané vlasy, profesionální líčení a podpatky s otevřenou či uzavřenou špičkou, podle roční doby. Pánové volí černý oblek, černé boty a pásek ve stejné barvě. Nesmí chybět motýlek, či kravata. Svůj outfit mohou doplnit o vestu. Pokud chtějí něco originálnějšího, pak jsou populární odstíny obleků jako například antracit, či navy blue. Je však důležité pamatovat na to, že je velice jednoduché udělat chybu a zvolit příliš světlý odstín. Celkový outfit by měl působit decentnějším dojmem, než ten večírkový. Pokud chtějí jako doplněk použít hodinky, neměly by být náramkové, nýbrž kapesní na řetízku. Plesové dress cody však v moderní době často umožňují i výraznější doplňky, zejména, pokud je tématem plesu určitá barva.
4. Plesové elitní šaty
Asi není třeba popisovat jak tyto šaty vypadají. Jeden obrázek řekne více než tisíc slov. Důležité je uvědomit si, kdo je nosí. Jsou to šaty pro princezny, celebrity, prezidentky, aristokratky a samozřejmě členky Elity. Zaměstnankyně paláce či účastnice Selekce by se měly oblékat střídmějí. Ani ony však nemusí být za každou cenu středem pozornosti, méně je někdy více. A pokud chcete tancovat, zamyslete se nad tím, zda se k vám v takové róbě váš partner vůbec přiblíží :)